تگ HTML ، ریشه و ستون یک وب سایت تشکیل می‌دهد و دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها بر سئو و افزایش رتبه وب سایت تاثیر بسزایی دارند. در این پست از میجو با مهمترین‌ تگ‌های‌ HTML آشنا خواهید شد.

هدف از طراحی هر وب سایت دریافت ترافیک زیاد است. در واقع بخش بزرگی از این بازدیدکنندگان با استفاده از جستجو در موتورهای جستجوگر به سمت وب سایت‌ها هدایت می‌شوند. انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای محتوای سایت و همچنین سرعت لود سایت تاثیر بسزایی در جذب مخاطب دارند. اما پیش از آن ساختار سایت شما باید درست باشد تا گوگل وبسایت شما را بشناسد.

تگ HTML کمک می‌کند تا موتورهای جستجومحتوای شما را به خوبی بشناسند و به درستی دسته بندی نمایند. اگر می‌خواهید جزء نتایج اول گوگل برای نمایش باشید، استفاده درست از تگ‌های html را فراموش نکنید. بدین صورت می‌توانید ترافیک وب سایت و رتبه سئو وب سایت را افزایش دهید.

مهمترین تگ‌های تاثیر گذار HTML بر سئو وب سایت

تگ HTML عنوان ( Title Tags )

تگ HTML

تگ عنوان اولین و مهمترین تگ‌ HTML موثر بر افزایش سئو وب سایت است. این تگ به شناخته شدن محتوا شما توسط خزنده­‌های گوگل کمک بسیار زیادی می­کند؛ زیرا هر نتیجه‌­ای که موتورهای جستجو برای کاربران نمایش می‌­دهند، برگرفته از عنوان محتوا است. بنابراین نباید از اهمیت تاثیر تگ‌های HTML بر سئو وب سایت، بخصوص تگ عنوان، چشم پوشی کرد. علاوه بر تاثیر آن بر سئو، برای انتخاب شدن محتوا توسط کاربران نیز باید عنوان جذاب و خلاقانه انتخاب نمایید. بنابراین در بهینه سازی تگ­ عنوان، برای جستجو راحت‌تر توسط موتورهای جستجو و کاربر تلاش کنید.

تگ توضیحات متا (Meta Description Tags)

تگ HTML

تگ توضیحات متا، توضیحات مختصری از صفحه محتوا، برای کاربران در صفحه نتایج موتورهای جستجو نمایش می‌دهد. توضیحات متا باید حداکثر از 140 حرف تشکیل شود. بنابراین برای آن که بتوانید مخاطبان بیشتری را جذب نمایید و ترافیک وب سایت را افزایش دهید، کافیست توضیحات متا خلاقانه و جذاب برای محتوا خود بنویسید. فراموش نکنید، در توضیحات متا حتما از کلمه کلیدی محتوا استفاده نمایید، زیرا این کار سبب می‌شود، محتوا در فهرست نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شود.

تگ هدر (Header tags)

تگ HTML

یکی دیگر از مهمترین تگ‌های HTML موثر بر سئو، تگ هدر است. تقریبا حدود 55 درصد از بازدیدکنندگان، برای پیدا نمودن محتوا مورد نیاز خود در وب سایت، 15 ثانیه زمان می‌گذارند. این تگ HTML به کاربران کمک می‌کنند تا راحت تر آنچه را که می‌خواهند را پیدا نمایند. از نظر سئو، تگ‌های هدر نیز همان چیزی است که موتورهای جستجو برای تعیین بخش‌هایی از محتوا و مهم‌تر نشان دادن قسمت هایی از محتوا استفاده می‌کنند.

تگ HTML ربات‌ها

تگ ربات‌ها، دستور العمل‌هایی را برای موتورهای جستجو مشخص می‌کند. با استفاده از تگ ربات‌ها می‌توانید به موتورهای جستجو همچون گوگل اعلام نمایید که برخی از صفحات سایت را ایندکس نماید و یا بالعکس. اما ایندکس کردن به چه معناست؟ ایندکس کردن یعنی بررسی صفحات سایت توسط گوگل و نشان دادن آن در نتایج گوگل. درواقع با کمک این تگ HTML می‌توانید برخی از دستورالعمل‌ها را به موتورهای جستجو اعلام نمایید.

لینک سازی (backlinks)

تگ HTML

بک لینک از مهمترین عوامل موثر در سئو وب سایت است. برای افزایش رتبه وب سایت در صفحه نتایج گوگل، کافیست بک لینک های معتبر و به تعداد کافی دریافت کنید و همچنین محتواهای یونیک و با کیفیتی داشته باشید. در زمان لینک سازی فراموش نکنید از انکرتکست‌های گوناگون استفاده نمایید، در غیر اینصورت لینک سازی از دیدگاه گوگل بیهوده است. اگر به مواردی که با موضوعات شما مرتبط نیست، لینک دهی نمایید، گوگل شما را جریمه می‌کند. بنابراین امروزه بک لینک‌ها داخلی و خارجی برای سئو وب سایت دارای ارزش بالایی هستند تا بتوانید امتیاز بهتری دریافت نمایید.

تگ HTML شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی همانند فیسبوک و توییتر، تگ‌های منحصر به فردی برای خود دارند. برنامه نویسان و طراحان وب سایت می‌توانند از این تگ‌ها در زمان طراحی سایت استفاده نمایند. نحوه عملکرد این تگ‌ HTML بدین صورت است که اگر در لینکی که از این تگ‌ها استفاده شده باشد، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود، عنوان صفحه، توضیحات و تصویر صفحه با کمک این تگ شناسایی و نمایش داده می‌شود.

خصوصیت Alt

تگ HTML

مقدار ALT در تصاویر نیز یکی دیگر از مهمترین و موثرترین تگ‌های HTML بر سئو است. تصاویر جذاب یکی از عوامل موثر در جذب مخاطب است. با توجه به آمارها و نتایج می‌توان بیان نمود، تقریبا 94 درصد از محتواهایی که دارای عکس‌های جذاب و با کیفیت هستند، بازدید بیشتری نسبت به محتواهایی که تصاویری در آن‌ها استفاده نشده است، دارند. این خصوصیت کمک می‌کند موتورهای جستجو تشخیص دهند، تصاویر استفاده شده در محتوا چه معنایی دارند. بنابراین در قسمت توضیحات تصویر از کلمه کلیدی محتوا استفاده نمایید.

در این مطلب سعی کردیم برخی از مهمترین تگ‌های‌ HTML که سبب افزایش رتبه وب سایت می‌شوند، را بیان نماییم. با استفاده درست از این تگ‌ها و رعایت برخی از نکات می‌توانید رتبه سئو وب سایت خود را افزایش دهید اما در تمامی مراحل طراحی سایت و بهبود آن باید این نکته را رعایت کنید که با بهینه سازی بیش از حد سایت یا Over Optimization وبسایت خود را دچار مشکل نکنید!