مک لارن اسپیدتیل (McLaren Speedtail) یکی از جدیدترین محصولات کمپانی مک لارن است و همچنین سریعترین خودرویی است که این کمپانی تا به حال ساخته است. برای طراحی این خودرو از مدل معروف مک لارن F1 الهام گرفته شده و همانند F1 این خودرو نیز 3 سرنیشنه است و موقعیت راننده در وسط اتاق خودرو قرار دارد.

طبق اظهارات مدیران این کمپانی بریتانیایی، همانند F1 از مک لارن اسپیدتیل نیز تنها 106 دستگاه ساخته خواهد شد و به تازگی اولین دستگاه از آن به اولین مشتری واگذار شده است. تمامی این 106 دستگاه با قیمت حداقل 2.1 میلیون دلار بدون در نظر گرفتن مالیات پیش فروش شده‌اند.

حداکثر سرعت مک لارن اسپیدتیل 250 مایل بر ساعت (402 کیلومتر بر ساعت) است. تا پیش از ساخت اسپیدتیل، رکورد بیشترین سرعت در میان محصولات مک لارن به F1 با حداکثر سرعت 243 مایل بر ساعت (391 کیلومتر بر ساعت) تعلق داشت.

طراحی مک لارن اسپیدتیل

مک لارن اسپیدتیل

همانطور که گفته شد این خودرو از روی مدل F1 ساخته شده و طراحی بسیار خیره‌کننده‌ای دارد. به منظور داشتن خاصیت آیرودینامیکی بیشتر، شکل بدنه خودرو به خصوص در عقب آن کاملا کشیده است و طول این خودرو را بسیار زیاد نشان می‌دهد. چراغ‌های جلو تا حدودی شبیه به مدل‌های P1 و 570S بوده و درها همانند F1 به بالا باز می‌شوند. همچنین تفاوت رینگ‌های جلو و عقب ظاهر این خودرو را خاص‌تر کرده است. سقف خودرو کاملا از شیشه بوده و همانند مدل سنا، تنها قسمت کوچکی از پنجره سرنشینان باز می‌شود.

نکته بسیار جالب این خودرو طراحی داخلی آن است. در این خودرو همانند مدل F1 صندلی راننده در وسط اتاق خودرو قرار گرفته و دو صندلی دیگر در اطراف صندلی راننده و عقب‌تر از آن برای دو سرنشین در نظر گرفته شده است. 3 صفحه نمایش بر روی داشبورد خودرو قرار دارد که راننده می‌تواند با استفاده از آن‌ها بخش‌های مختلف را کنترل کند. همچنین دو صفحه نمایش دیگر به جای آینه‌های بغل خودرو در گوشه‌های کابین تعبیه شده‌اند. دکمه‌های مربوط به کنترل جعبه دنده خودرو به همراه چند دکمه دیگر نیز بالای سر راننده روی سقف قرار گرفته‌اند.

پیشرانه (McLaren Speedtail)

مک لارن اسپیدتیل

قطعا از گفته‌های قبلی متوجه شده‌اید که این خودرو از یک پیشرانه بسیار قوی بهره می‌برد. اسپیدتیل دارای یک موتور 4 لیتری 8 سیلندر توئین توربوی هیبریدی است که می‌تواند 1035 اسب بخار قدرت و گشتاوری معادل 1150 نیوتن متر را تولید نماید. همچنین این پیشرانه قدرتمند به یک گیربکس 7 سرعته دو کلاچه اتوماتیک متصل شده است. پس تعجبی ندارد که مک لارن اسپیدتیل چنین سرعت بالایی داشته باشد.

کمپانی مک لارن شتاب صفر تا صد این خودرو را مشخص نکرده است اما افراد زیادی صفر تا صد این خودرو را در حدود 2.4 ثانیه تخمین می‌زنند. اما این کمپانی به طور رسمی اعلام کرده که شتاب صفر تا 300 کیلومتر بر ساعت این خودرو تنها 12.8 ثانیه است. این در حالی است که تا پیش از ساخت این خودرو، رکورد شتاب صفر تا 300 در بین خودروهای مک لارن به مدل P1 با زمان 16.5 ثانیه تعلق داشت.

روی هم رفته، می‌توان گفت که مدل اسپیدتیل یک شاهکار جدید دیگر توسط کمپانی مک لارن است. مدیران این کمپانی اعلام کرده‌اند که در پی شکستن رکورد سرعت جهان نیستند و قصد دارند در آینده نوآوری‌های دیگری را در صنعت خودروسازی به نمایش بگذارند.