در ماه جولای سال 1996 یکی از پیچیده‌ترین و دیدنی‌ترین حلقه‌های کشتزار که تاکنون دیده شده است، در مزرعه‌ای در نزدیکی مجموعه باستانی استون هنج در دشت سالزبری ویلتشایر در انگلستان ظاهر شد. این طرح به نام «مجموعه جولیا» شهرت یافت، چرا که به یک فراکتال ریاضی با همین نام شباهت دارد. این شکل نه تنها به دلیل پیچیدگی و زیبایی، بلکه به دلیل ناهنجاری‌های متعدد مرتبط با کشف آن بسیار مورد توجه قرار گرفت.

حلقه کشتزار مجموعه جولیا در یک روز آفتابی و روبروی یک مکان توریستی شلوغ که در اطراف آن جاده‌های پرترافیکی قرار دارند، به وجود آمد. آن چه در مورد این رویداد استثنایی است این است که راه‌های موجود برای نحوه پیدایش طرح بسیار محدود هستند.

اولین شاهدان حلقه‌ کشتزار مجموعه جولیا

حلقه کشتزار

این حلقه کشتزار اولین بار در ساعت 6:15 بعد از ظهر از داخل هواپیما مشاهده شد. خلبان به همراه یک نفر دیگر (یک پزشک که در حال عکس گرفتن بود) در ساعت 5:30 بعد از ظهر از این منطقه عبور کرده و هر دو گزارش داده‌اند که در آن زمان هیچ شکلی بر روی زمین وجود نداشت. این موضوع که این حلقه کشتزار در آن زمان وجود نداشته است، توسط ماموران امنیتی در استون هنج نیز تایید شده است. خلبان هواپیمای خود را در نزدیکترین مکان ممکن فرود آورد، همراه خود را پیاده کرد و برای پرواز مجدد سوختگیری نمود. خلبان دوباره شروع به پرواز کرد و در ساعت 6:15 دقیقه از همان منطقه عبور کرد و حلقه کشتزار مجموعه جولیا را بر روی زمین مشاهده نمود. تقریبا در همان زمان (6:30) مسافر خلبان با خودروی خود به سمت استون هنج حرکت کرد. او مشاهده نمود که ماشین‌های زیادی در کنار جاده ایستاده‌اند تا حلقه کشتزار به وجود آمده را ببینند.

فضای هوایی اطراف مجموعه باستانی استون هنج به دلیل مجاورت با یک پایگاه هوایی بسیار امن است. این بدین معناست که همه پروازهای این منطقه به شدت کنترل شده و از تمامی آن‌ها گزارش تهیه می‌شود. در مورد این رویداد تحقیقات زیادی انجام شد و از نیروهای امنیتی استون هنج و برج پرواز پایگاه هوایی سوال‌هایی پرسیده شد. هیچ مدرکی در مورد وجود این حلقه کشتزار قبل از رویت آن در ساعت 6:15 دقیقه بعد از ظهر وجود نداشت. این اولین گزارش از شکلی بود که در روشنی روز در یک منطقه شلوغ بدون هیچ شاهدی ایجاد شده است.

نتایج تحقیقات در مورد این حلقه کشتزار

حلقه کشتزار

نکات عجیب دیگری نیز در تحقیقات میدانی در مورد این رویداد مشخص شد. یک گروه تحقیقاتی طی چندین روز سعی کردند تمامی جنبه‌های طرح به وجود آمده را، از طریق نمونه برداری از خاک و گیاهان، اندازه‌گیری الگوهای شار مغناطیسی و مصاحبه با افراد مختلف، مورد بررسی قرار دهند. پس از این تحقیقات آن‌ها متوجه شدند که این حلقه کشتزار از طریق خطوط شار مغناطیسی با استون هنج ارتباط دارد. پلیس منطقه ویلتشایر اظهار داشته است که قبل از ساعت 6 بعد از ظهر تماس‌های زیادی را دریافت کرده که گزارش داده‌اند که تعداد زیادی از وسایل نقلیه در اطراف جاده ایستاده و باعث ایجاد ترافیک و هرج و مرج شده‌ بودند.

این امکان وجود دارد که سرنشینان آن خودروها دیده باشند که این طرح چگونه به وجود آمده است. به گفته محققی به نام لوسی پرینگل، یک راننده تاکسی به همراه سرنشین آن ادعا کردند چیزی را مشاهده کرده بودند که قادر به باور آن نبودند. آن‌ها به مدت 20 دقیقه نظاره‌گر این رویداد بودند و دیدند که این حلقه کشتزار زیر ابر بزرگی از مه به وجود آمد.

لوسی پرینگل در ماه آوریل سال 2009 در کالج آلتون در همپشایر سخنرانی کرد. مدت کوتاهی پس از آن، یکی از دوستانش به او زنگ زد و گفت که به طور تصادفی با یک راننده تاکسی صحبت کرده است. راننده تاکسی به او گفته بود که شاهد به وجود آمدن یک حلقه کشتزار روبروی مجموعه استون هنج بوده است.

به گفته آن راننده، در ابتدا 2 خودرو در کنار جاده ایستاده بودند و کم کم به تعداد خودروهایی که برای مشاهده این طرح کنار جاده نگه داشته بودند اضافه شد. آن چه که آن‌ها دیده بودند به این صورت توصیف شده است:

«گویی یک شبه در بالای آن طرح وجود داشت، یک ابر یا غبار مه آلود. با بزرگتر شدن آن شکل، ابر بالاتر می‌رفت. هرچه فاصله ابر از زمین بیشتر می‌شد، طرح نیز بزرگتر می‌شد. هیچ کس نمی‌دانست که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و همه بسیار متعجب بودند.»

طبق اطلاعت موجود، این حلقه کشتزار در مدت زمان حدود 20 دقیقه ایجاد شده است، البته در گزارش‌ها ذکر شده که زمان اعلام شده قطعی نیست چرا که شاهدان این رویداد از شدت تعجب آگاهی از زمان نداشتند. این احتمال وجود دارد که این رویداد زمان بیشتری طول کشیده باشد.

تا به امروز، پیدایش حلقه کشتزار مجموعه جولیا به صورت یک معما برای محققان باقی مانده است.