خطوط نازکا خطوطی بسیار عظیم بر روی زمین در صحرای نازکا واقع در کشور پرو هستند. این خطوط سال‌هاست که به عنوان یکی از بزرگترین عجایب جهان شناخته می‌شوند.

این خطوط در منطقه‌ای به وسعت 170 مایل مربع بر روی خاک بسیار خشک و سخت صحرای نازکا واقع شده‌اند. این خطوط با استفاده از شیارهای نه چندان عمیق در خاک ایجاد شده و معمولا عمق این شیارها بین 6 تا 12 اینچ (حدود 15 تا 30 سانتی‌متر) است. همچنین پهنای این خطوط نیز زیاد نیست و حدود 1 فوت (30 سانتی‌متر) می‌باشد.

اما نکته قابل توجه در مورد این خطوط این است که آن‌ها بسیار طویل هستند. طول برخی از خطوط نازکا به بیش از 30 مایل ( حدود 48 کیلومتر) می‌رسد. برخی از خطوط نازکا تصاویر خاصی به نمایش می‌دهند اما برخی دیگر هیچ الگوی قابل تشخیصی را دنبال نمی‌کنند.

اولین رویت‌ها

اولین مسافرانی که در قرن 15 پس از میلاد به خطوط نازکا برخوردند تصور کردند که آن‌ها بقایای جاده‌های قدیمی هستند. جاده‌هایی که نشانه‌های پیچیده‌ای از یک تمدن باستانی بودند.

اما در سال 1927 حقیقت این خطوط کشف شد. یک باستان‌شناس اهل پرو به نام توریبیو مهیا سسپه در حال راه رفتن بر روی تپه‌های اطراف این منطقه بود و هنگامی که به پایین این تپه‌ها نگاه کرد متوجه شد که این خطوط دارای الگوهای عظیم و بسیار عجیبی هستند.

این باستان‌شناس فهمید که این شیارها ویرانه‌های جاده‌های باستانی نیستند. بلکه مجموعه‌ای از تصاویر بسیار عظیمی هستند که تنها از بالای ارتفاعات یا از آسمان قابل تشخیصند. از آن زمان تا به حال حدود یک قرن است که باستان‌شناسان در حال تلاش برای درک و حل معمای یکی از بزرگترین اسرار جهان هستند، یعنی خطوط نازکا.

آیا موجودات فضایی خطوط صحرای نازکا را پدید آورده‌اند؟

خطوط نازکا

اندازه و پیچیدگی حیرت‌اگیز این طرح‌ها باعث شده تا نظریه‌های جالب و بسیار عجیبی در مورد نحوه پیدایش آن‌ها مطرح شود. طرفداران نظریه‌های مربوط به فرازمینی‌ها ادعا می‌کنند که این امکان وجود ندارد که خطوط نازکا توسط انسان‌هایی که حدود 2000 سال پیش زندگی می‌کرده‌اند به وجود آمده باشند. چرا که کسانی که این طرح‌ها را بر روی زمین کشیده‌اند باید از بالا یعنی از آسمان به آن‌ها نگاه می‌کردند. این بدان معناست که برای ایجاد این اشکال نیاز به وسیله‌ای برای پرواز بوده است. برای درک برخی از این طرح‌ها باید دقیقا از بالا و از ارتفاع زیاد به آن‌ها نگاه کرد.

نظریات مربوط به وجود فرازمینی‌ها و آمدنشان به کره زمین در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در مورد پیدایش خطوط نازکا نیز نظریات مربوط به فرازمینی‌ها توسط افراد زیادی مطرح شده است. برخی معتقدند این خطوط توسط فرازمینی‌ها به وجود آمده‌اند و برخی دیگر نیز بر این باورند که این خطوط با دستورالعمل‌های فرازمینیان، البته به دست انسان‌های آن زمان، ایجاد شده‌اند. کاربردهای مختلفی نیز برای این طرح‌ها و اشکال مطرح شده است. استفاده به عنوان باند پرواز و فرود سفینه‌های فرازمینیان، هدایت و جهت‌یابی سفینه‌ها و همچنین جذب بیگانگان و فرازمینی‌ها با تصاویر بسیار بزرگ برخی از این موارد هستند.

اشکال و طرح‌های عجیب…

بسیاری از طرفداران نظریه بیگانگان باستانی نوع این اشکال را گواهی برای ادعاهای خود می‌دانند. بسیاری از طرح‌های موجود در صحرای نازکا به شکل انسان، حشرات، پرندگان، ماهی‌ها، درختان و گل‌ها هستند. آن‌ها ادعا می‌کنند که این اشکال باعث می‌شده تا فرازمینیان با مشاهده آن‌ها از فضا کره زمین را بشناسند.

یکی از معروفترین اشکال موجود در صحرای نازکا «فضانورد» نام دارد. این شکل تصویری ساده از یک انسان را به نمایش می‌گذارد که یک دست آن بالا و دست دیگرش پایین است. این طور به نظر می‌رسد که این انسان لباسی شبیه به فضانوردان بر تن دارد و در حال دست تکان دادن برای فرازمینیان است.

برخی محققان نیز باور دارند که بعضی از این اشکال خود فرازمینیان را به تصویر می‌کشند. این ایده اولین بار در کتاب ارابه‌های خدایان در سال 1968 مطرح شد.

خطوط نازکا فضانورد

نظریات غیر فرازمینی در مورد خطوط نازکا

برخی دیگر از محققان که اعتقادی به نظریات فرازمینیان ندارند بر این باورند که احتمالا پاسخی زمینی برای نحوه پیدایش این خطوط وجود دارد.

بر خلاف آثار باستانی معروفی همچون اهرام مصر و استون هنج که همچنان پرسش‌های بسیار زیادی در مورد آن‌ها باقی مانده که بدون پاسخ مانده‌اند، به نظر می‌رسد که خطوط نازکا با تکنولوژی موجود در آن زمان همخوانی دارند. در صحرای نازکا لایه بالایی خاک به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای بوده در حالی که خاک لایه‌های زیرین به رنگ زرد روشن می‌باشد. این تفاوت رنگ باعث شده تا این خطوط پس از هزاران سال بر روی زمین باقی بمانند.

در مورد نحوه رسم این اشکال نیز برخی معتقدند که مردم آن زمان ابتدا مدل‌های کوچکی از این طرح‌ها را ایجاد کرده و سپس با استفاده از طناب در ابعاد بزرگ این طرح‌ها را رسم می‌کردند. اکثر این طرح‌ها به خوبی از تپه‌های اطراف آن‌ها قابل مشاهده‌اند و به همین دلیل به عقیده برخی کارشناسان پیدایش آن‌ها به دست مردم آن زمان بسیار محتمل به نظر می‌رسد.

خطوط نازکا

واقعیت چیست؟

البته همچنان سوالات زیادی در مورد ویژگی‌های برخی از این طرح‌ها و اشکال مطرح است که پاسخی برای آن‌ها یافت نشده است. شما در مورد خطوط نازکا چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما آیا ممکن است که فرازمینی‌ها در زمان گذشته این طرح‌های عجیب را به وجود آورده باشند؟