حلقه‌های کشتزار الگوهای عجیبی هستند که به شکل مرموزی یک شبه در مزارع کشاورزی ایجاد شده‌اند. این اشکال بیشتر در انگلستان یافت می‌شوند، اما در دهه‌های گذشته در تعداد زیادی از کشورهای سراسر جهان نیز دیده شده‌اند. در سال‌های اخیر، این پدیده به یکی از موضوعات محبوب برای بسیاری از کتاب‌ها، وبلاگ‌ها، محققان و حتی فیلم‌های هالیوودی تبدیل شده است.

علیرغم سال‌ها تحقیق و بررسی در مورد این پدیده شگفت‌انگیز، این سوال همچنان بدون پاسخ باقی مانده است: چه کسی یا چه چیزی این اشکال عجیب را پدید آورده است؟

اولین حلقه‌های کشتزار

بسیاری از مردم بر این باورند، که حلقه‌های کشتزار قرن‌هاست که وجود دارند. این ادعا در بسیاری از کتاب‌ها و وبسایت‌های مربوط به این معما بیان شده است. اصلی‌ترین مدرک برای اثبات این ادعا تکه چوب حکاکی شده‌ای است که از سال 1678 به جای مانده است. برخی تصور می‌کنند، که این تکه چوب مدرکی بر وجود یک حلقه کشتزار است، اما تحقیقات تاریخی چیز دیگری را نشان می‌دهند.

بر روی این تکه چوب تصویری حکاکی شده است که در بین مردم به نام «افسانه شیطان علف‌چین» شهرت یافته است. این تصویر موجودی شیطانی با دو شاخ و یک دم را نمایش می‌دهند که داسی در دست داشته و در حال کندن علف‌هاست.

حلقه‌های کشتزار

برخی ادعا می‌کنند که اولین حلقه‌های کشتزار در نزدیکی شهر کوچکی به نام تالی در استرالیا ایجاد شده‌اند. در سال 1966، یک کشاورز ادعا کرد که بشقاب‌ پرنده‌ای را دیده که از منطقه‌ای باتلاقی بلند شده و پرواز کرده است. هنگامی که او برای بررسی به آن منطقه رفت، ناحیه‌ای تقریبا دایره‌ای را مشاهده کرد که چمن‌ها و علف‌های آن نابود شده بود. او تصور می‌کرد که فضاپیمای بیگانگان باعث تخریب علف‌ها شده بود. اما به گفته محققان پلیس این اتفاق احتمالا ناشی از پدیده‌های طبیعی مانند گردباد یا گرداب بوده است.

حلقه‌های کشتزار جدید

در حقیقت حلقه‌های کشتزار تا دهه 1970 رویت نشده بودند. اولین الگوها در اشکالی ساده در حومه شهرهای انگلستان یافت شدند. به تدریج تعداد حلقه‌های کشتزار و همچنین پیچیدگی الگوهای آن‌ها افزایش یافت و در دهه‌های 1980 و 1990 به اوج خود رسید. برخی از آن‌ها نشان‌دهنده معادلات ریاضی پیچیده بودند.

در جولای 1996، یکی از پیچیده‌ترین و دیدنی‌ترین حلقه‌های کشتزار در انگلستان ظاهر شد. این شکل در نزدیکی بنای مرموز و مشهور استون هنج در حومه شهر ویلتشایر به وجود آمده بود. این الگوی حیرت‌انگیز که به نام «مجموعه جولیا» شهرت یافت، بسیار هوشمندانه طراحی شده بود. سوال اصلی این بود که این الگو با استفاده از هوش انسانی ایجاده شده و یا از یک هوش فرازمینی نشات گرفته است.

حلقه‌های کشتزار

نکته‌ای که این الگو را مرموزتر می‌سازد، این ادعا است که این الگو در کمتر از یک ساعت و در طول روز ظاهر شده است! چنانچه این ادعا حقیقت داشته باشد، ساخت آن توسط انسان‌های فریبکار را غیر ممکن می‌کند. این شکل یکی از مشهورترین حلقه‌های کشتزار در تاریخ است.

اما بعدا مشخص شد، که این الگو طی 3 ساعت در اوایل صبح توسط 3 نفر ایجاد شده است. این موضوع با رویت این حلقه کشتزار از آسمان توسط هواپیما آشکار شد.

نظریه‌ها

برخلاف پدیده‌های مرموز دیگر مانند قدرت روانی، ارواح و پاگنده، شکی وجود ندارد که حلقه‌های کشتزار پدیده‌ای واقعی است و مدارک فراوانی دال بر وجود این پدیده در دسترس ما هستند. اما همچنان سوال اصلی این است که این اشکال چگونه به وجود آمده‌اند.

برای ارزیابی پدیده حلقه‌های کشتزار می‌توانیم به شواهد داخلی و خارجی نگاه کنیم. منظور از شواهد داخلی، محتوا و معنی این طرح‌ها است و باید بررسی شود که آیا شواهدی وجود دارد که نشان دهد این اشکال حاوی پیام‌هایی با منشا فرازمینی هستند یا خیر. اطلاعات خارجی نیز شامل نحوه ساخت و به وجود آمدن آن‌ها در مزارع کشاورزی است.

حلقه‌های کشتزار

علاقه‌مندان به پدیده حلقه‌های کشتزار نظریه‌های زیادی در مورد نحوه به وجود آمدن این طرح‌ها ارائه داده‌اند. یکی از این نظریه‌ها که مربوط به دهه 1980 است، بیان می‌کند که الگوهای ایجاد شده در مزارع به طور تصادفی توسط فعالیت جنسی جوجه‌تیغی‌ها ایجاد شده است. برخی دیگر نیز معتقدند، که این اشکال توسط بادهای موضعی و یا میدان‌های انرژی زمین که با نام خطوط لی شناخته می‌شوند، به وجود می‌آیند.

زیست شناس مولکولی مشهور، هوراس درو، اظهار کرده است که جواب این سوال را باید در زندگی فرازمینی و سفر در زمان جستجو کرد. او این نظریه را ارائه می‌دهد که این الگوها ممکن است توسط انسان‌هایی که از آینده آمده‌اند و قصد دارند ما را هدایت کنند، ایجاد شده‌اند.

او معتقد است که الگوها حاوی پیام‌هایی هستند و ادعا می‌کند که برخی از آن‌ها را رمزگشایی کرده است. برخی از این پیام‌ها عبارتند از «باور داشته باشید، در جهان خوبی وجود دارد، مراقب هدایا و قول‌های دروغین آن‌ها باشید، ما با نیرنگ و فریب مخالفیم».

نتیجه گیری

با این حال، این پیام‌های عجیب و غریب، اعتبار حلقه‌های کشتزار را تضعیف می‌کنند. آیا از بین تمام اطلاعاتی که می‌تواند هوش فرازمینی به بشریت انتقال دهد، بیگانگان تصمیم گرفته‌اند تا پیام‌های رمزآمیزی راجع به  هدایای دروغین، وعده‌های عمل نشده و امید به بشر انتقال دهند؟ در حالی که می‌توانستند اطلاعاتی راجع به ارتباط با آن‌ها یا معماهای مهندسی در مورد سفر با سرعت نور را در اختیار زمینیان قرار دهند.

بسیاری از افرادی که به نظریه فرازمینیان اعتقاد دارند، ادعا می‌کنند که بیگانگان این اشکال را با استفاده از سفینه‌های فضایی خود به وجود آورده‌اند، برخی دیگر نیز معتقدند، که آن‌ها این کار را با استفاده از پرتوهای انرژی نامرئی از فضا انجام می‌دهند. با این وجود، همچنان افراد زیادی هستند که باور دارند حلقه‌های کشتزار کار انسان‌هاست نه فرازمینیان.

با وجود نظریه‌های مختلف ارائه شده درباره این پدیده، تنها علت شناخته شده و اثبات شده خود انسان است. در سپتامبر سال 1991، دو مرد اعتراف کردند که سال‌ها این اشکال را به عنوان شوخی در مزارع ایجاد می‌کردند تا مردم فکر کنند که بشقاب‌پرنده‌ها بر روی زمین فرود آمده‌اند.

اکثر محققان حلقه‌های کشتزار اذعان می‌کنند که اکثریت قریب به اتفاق این اشکال توسط فریبکاران ایجاد شده‌اند. اما آن‌ها معتقدند، تعداد کمی از این اشکال نیز وجود که قابل توجیه نیستند. مشکل اصلی این است که هیچ روش علمی معتبری برای تمایز طرح‌های واقعی از طرح‌های ایجاد شده توسط انسان وجود ندارد.