اهرام ثلاثه مصر به عنوان مقبره‌هایی برای فراعنه مصر باستان ساخته شده‌ بودند. طبق علوم باستان‌شناسی این اهرام که در دوره چهارمین سلسله پادشاهی مصر باستان بنا شده‌اند، برای هزاران سال یکی از بزرگترین معماهای بشری بوده‌اند. هدف از ساخت اهرام زیبای مصر که از دقتی بی‌نظیر و ویژگی‌های حیرت‌آوری برخوردارند، همواره برای دانشمندان و باستان‌شناسان مورد سوال بوده است.

ویژگی‌های اهرام ثلاثه مصر

ویژگی‌های بسیار عجیب اهرام ثلاثه مصر باعث شده تا این بناها به عنوان یکی از عجایب هفت گانه دنیا شناخته شوند. نام‌های این 3 هرم به ترتیب از بزرگ به کوچک عبارتند از خوفو، خفرع و منکورع. هرم خوفو که با عنوان هرم بزرگ جیزه نیز شناخته می‌شود، بزرگترین هرم در بین اهرام ثلاثه مصر است.

باستان‌شناسان معتقدند که این هرم به دستور فرعون خوفو در حدود 2560 سال قبل از میلاد طی 10 الی 20 سال بنا نهاده شده است. این هرم تا 3800 سال به عنوان بلندترین بنای ساخته شده به دست بشر شناخته می‌شد.

طبق داستان‌های قدیمی اهرام ثلاثه مصر به عنوان مقبره فراعنه ساخته شده‌اند. هرم خوفو نیز طبق باورها به عنوان مقبره‌ای برای فرعون خوفو بنا شده بوده اما این ادعا هیچ گاه به اثبات نرسیده چرا که هیچ جسدی در این هرم پیدا نشده است.

درخشندگی سطح هرم خوفو

در آن زمان دیوارهای بیرونی هرم خوفو از سنگ‌های آهک ساخته شده بودند که باعث درخشش این بنای عظیم در زیر نور آفتاب می‌شدند. به طور کلی برای ساخت هرم خوفو از 2.3 میلیون تخته سنگ استفاده شده که متوسط وزن آن‌ها 2.5 تن است. محققان وزن این هرم را حدود 6 میلیون تن تخمین زده‌اند.

تا کنون نظریه‌های زیادی در مورد نحوه ساخت هرم خوفو ارائه شده‌اند اما درستی هیچ کدام به اثبات نرسیده است. برخی معتقدند که سنگ‌های این هرم از معادنی در فاصله 800 کیلومتری مکان آن استخراج شده و به این منطقه آورده شده‌اند. طبق برآوردهای باستان‌شناسان برای ساخت هرم خوفو به نیروی انسانی بین 14500 تا 40000 نفر نیاز بوده است.

8 وجهی بودن هرم خوفو

یکی از ویژگی‌های بسیار عجیب هرم بزرگ جیزه این است که این هرم در واقع به جای 4 وجه، 8 وجه دارد. 8 وجهی بودن این هرم تنها از یک زاویه خاص و در یک زمان خاص در طول سال قابل رویت است. این ویژگی نشان‌دهنده این موضوع است که مردم آن زمان باید برای خلق چنین طرح پیچیده‌ای از علمی پیشرفته برخوردار می‌بوده‌اند.

حال به مهمترین و خارق‌العاده‌ترین ویژگی اهرام ثلاثه مصر یعنی ارتباط آن‌ها با صورت فلکی شکارچی می‌پردازیم.

اهرام مصر و صورت فلکی شکارچی

در دهه 1980، نظریه خارق‌العاده‌ای در مورد پیدایش و دقت بسیار بالای ساخت اهرام ثلاثه مصر پدید آمد. این نظریه ادعا می‌کند که بین موقعیت مکانی 3 هرم بزرگ در جیزه و 3 ستاره اصلی در صورت فلکی شکارچی که به کمربند شکارچی مشهورند، ارتباطی وجود دارد.

این نظریه که اولین بار در سال 1983 توسط مصرشناسی به نام رابرت باول ارائه شد، به دور بودن و انحراف مکانی کوچکترین هرم در بین اهرام ثلاثه جیزه نسبت به دو هرم دیگر اشاره دارد.

او یافته‌هایش را در سال 1994 در کتابی به نام «معمای شکارچی: گشایش اسرار اهرام» منتشر کرد. باول در این کتاب بیان کرده است که این انحراف مکانی به انحراف سومین ستاره از کمربند شکارچی شباهت دارد.

باول موقعیت مکانی ستاره‌های کمربند شکارچی را روی مکان‌های سه هرم بزرگ مصر قرار داد و مشاهده کرد که آن‌ها دقیقا با یکدیگر مطابقت دارند.

به گفته او، این مطابقت نظریه او را اثبات می‌کند و سه هرم جیزه نمادی از کمربند شکارچی هستند.

در گام بعد او به دنبال شواهد بصری دیگر رفته است. او در کتابش نوشته: «من عکسی از 3 ستاره کمربند شکارچی داشتم و می‌توانستم آن را با عکس‌های هوایی موجود از اهرام ثلاثه مطابقت دهم. سه ستاره، سه هرم و سه پادشاه ازیرس!»

آیا این نظریه به اثبات رسیده است؟

باول اظهار کرده است که نه تنها اهرام ثلاثه مصر با سه ستاره کمربند شکارچی مطابقت دارند، بلکه مجسمه بزرگ ابوالهول نیز رو به این صورت فلکی قرار گرفته است. همچنین هم‌ترازی این بنای تاریخی با رود نیل نیز با هم‌ترازی این ستارگان نسبت به کهکشان راه شیری منطبق است.

با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری ستاره‌شناسی، باول آسمان جیزه را به صورتی که در زمان ساخت این اهرام در 2500 سال قبل از میلاد بوده است، شبیه‌سازی کرد. اما متاسفانه هیچ مطابقتی پیدا نشد. اما تاریخ 2500 سال قبل از میلاد در دوران نجومی تورس قرار داشته است.

رابرت باول با شبیه‌سازی ستاره‌ها در آسمان هزاران سال قبل به کشف بسیار عجیبی دست یافت. در 10500 سال قبل از میلاد ستارگان کمربند شکارچی با موقعیت اهرام ثلاثه مطابقت داشته‌اند!

10500 سال قبل از میلاد به عنوان عصر لئو (عصر حجر) شناخته می‌شود. در آن تاریخ موقعیت مکانی اهرام و مجسمه ابوالهول و همچنین رود نیل با ستاره‌های صورت فلکی شکارچی و کهکشان راه شیری به شکل تعجب برانگیزی مطابقت داشته است.